Pravidelně sledujeme vývoj pojistného trhu a jeho reakce a novinky ke stále probíhající celosvětové pandemii koronaviru, která v pojišťovnictví zásadně ovlivňuje řadu produktů. Mezi tyto produkty patří například cestovní pojištění, storno cesty/zájezdu, ale i další, jako je životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění obecné odpovědnosti a dalších. 

Dobrou zprávou v oblasti týkající se cestování je, že po první jarní vlně omezení s dopady i do cestovního ruchu, většina pojistitelů přehodnotila a reagovala na právě dopadající negativní důsledky a zároveň se pro klienty snažila najít vylepšení produktu tak, aby klienti našli při zajišťování své dovolené jistoty a mohli své cesty plánovat či podnikat s nižší mírou obav.

Jak se pandemický vývoj dotkne zimních dovolených na horách nebo v exotice? 

Předpokládá se, že zimní sezóna 2020 / 2021 bude právě probíhající pandemií negativně ovlivněna. Tato skutečnost se promítá především do podmínek vycestování a vstupu do zemí v rámci EU i exotických zemí. Můžete se setkat se sníženou kapacitou dostupných ubytovacích míst, složitější dostupnosti turistických služeb, či komplikovanější dostupností leteckého spojení.

Preventivní karanténa nově součástí storna cesty u vybraných pojistitelů

U vybraných pojistitelů došlo k rozšíření nabídky i o možnost krytí preventivní karantény vztahující se k onemocněním covid-19, kdy vzniká nárok na storno v případě pozitivního testu klienta. Investice do zimní dovolené je možné plně pojistit na rizika spojená s tímto onemocněním, ale i na další, jako jsou: aktuální onemocnění / hospitalizace, nenadálý úraz, úmrtí, majetková škoda apod. 

Pojištění storna cesty/zájezdu je sjednáváno u většiny pojistitelů s 20% spoluúčastí klienta, pojištění v individuálním sjednání a rozsahu nehradí zrušení cesty z důvodu státní moci / veřejné správy (např. uzavření hranic apod.). Vzniklou situaci je z těchto důvodů vždy dobré řešit s cestovní kanceláří (doporučujeme zjistit si předem jejich stanovisko a návrh řešení) nebo s prodejcem / distributorem letenek či ubytování. Je důležité vědět, že pojištění storna bývá časově omezeno (např. do 24 hodin / 3 kalendářní dny) od zakoupení zájezdu či služby. Proto doporučujeme pojištění poptat s předstihem a zajistit si tak co nejširší možný výběr pojištění.

Nově léčebné výlohy s krytím onemocnění covid-19

Dnes se již běžně potkáváme v cestovním pojištění u léčebných výloh s pokrytím nákladů spojených s onemocněním covid-19 a případné hospitalizace, tak i s krytím, kdy klienti musí z preventivních důvodů zůstat v destinaci prodlouženou dobu např. 10 dní. U vybraných pojistitelů je možné zajistit krytí úhrady ubytování či návratu do vlasti z důvodu zmeškání odjezdu / odletu.

Pro klienty je možné zajistit kompletní pojištění, jak individuálních cest, tak skupinová pojištění určená firmám, které své zaměstnance vysílají nadále na služební cesty nebo zajištění kompletního cestovního pojištění pro řidiče spedičních a dopravních firem, kde došlo také k úpravě rozsahu pojištění a běžně již klienty / zaměstnance lze pojistit na rizika spojená s covidem-19.

Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění?

Součástí cestovního pojištění by mělo být vždy krytí léčebných výloh. Jedná se o nezbytný základ, který zajišťuje jistotu v případně akutního onemocnění či nenadálých zdravotních komplikací.  Výše limitů se u každého pojistitele liší, s dlouhodobých zkušeností doporučujeme vybírat limity min. 10 mil Kč a výše. 

Běžnou součástí kvalitního zajištění cest by mělo být i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti. Výhody těchto pojištění doceníte v okamžiku, kdy vám vznikne povinnost uhradit škodu například za nechtěně způsobený úraz sražením jiného lyžaře, ve výši i několika milionů korun. Nebo pokud si způsobíte úraz kolene s nutnou operací a hospitalizací, který vám zanechá trvalé následky. Jedná se o základ, který klientům vždy doporučujeme. 

Pokud plánujete aktivní dovolenou, např. jízdu na sněžném skútru, skialpinismus, freeride, neopomeňte na nutné připojištění rizikových sportů.

Jistě víte, že zjištění alkoholu v krvi a s tím spojené zdravotní komplikace opravňuje pojistitele plně vzniklou škodu zamítnout. Ale i v tomto případě máme řešení. S připojištěním „Drink povolen“ si můžete dát i koktejl na pláži, svařák na svahu nebo si zpříjemnit večeři sklenkou alkoholického piva. Povoleno je dle pojistných podmínek max. 0,8 promile.  

Každý pojistitel nabízí svůj balíček produktů a vybraná připojištění, které je možné libovolně sjednávat k základním balíčkům a rozšiřuje se tak možnost krytí dalších škod například na zavazadlech, zmeškání zpátečního letu či připojištění domácích mazlíčků. 

Plánujete dovolenou v tuzemsku? Využijte cestovní pojištění! 

Pro klienty, kteří preferují dovolenou v tuzemsku doporučujeme novinku, a to cestovní pojištění na území České republiky. 

Pojištění nabízí zajištění klienta v případě úrazu (trvalé následky až do výše 1 mil. Kč), škody způsobené třetí osobě (až do výše 10 mil. Kč) a kvalitní zdravotní asistenční služby, které uhradí i převoz z nemocnice po hospitalizaci či dovoz nezbytných léčiv nebo potravin v době léčby.

Je možné pojistit celou rodinu, jak na víkendové poznávací výlety, tak i na vícedenní zimní dovolené na českých horách nebo děti na školách v přírodě. Na území České republiky není nutné zajišťovat léčebné výlohy z důvodu pokrytí veřejným zdravotním pojištěním, ale na ostatní nepříjemnosti, je dobré se dopojistit. 

Jako příjemným doplněním cestovního pojištění je opět možnost pojistit si uhrazenou dovolenou / rezervaci ubytování apod. pojištěním storna cesty/zájezdu, které je platné právě i na tuzemské zájezdy nebo uhrazené rezervace. 

Pojištění na území České republiky je možné opět doplnit o řadu zajímavých připojištění, které jsme zmiňovali v souvislosti s cestováním do zahraničí. I zde doporučujeme konzultaci ohledně pojištění rizikových sportů, pojištění domácích mazlíčků nebo případných krátkodobých výjezdů mimo území České republiky do sousedních států (s max. dobou návštěvy a návratu do 24 hodin).