Unikátní software dokáže během desetiny vteřiny rozpoznat, zda se s fotografiemi či naskenovaným dokumentem manipulovalo.

V některých případech dokonce určí, zda byla fotografie například stažena z internetu. Software VerifEyed dokáže rozdělit fotografie a dokumenty na věrohodné a nevěrohodné, tedy jakýmkoli způsobem manipulované. To je velmi důležitá informace i pro pojišťovnictví: právě na základě fotografií pojišťovny vyplácejí škody.

Projekt VerifEyed pochází z dílny Imagemetry s.r.o., high-tech společnosti zabývající se aplikací pokročilých metod zpracování obrazové informace a počítačového vidění do praxe. Imagemetry vlastní Radim Nedbal a Babak Mahdian, absolventi ČVUT.

Systém umožňuje s velkou pravděpodobností zjistit i přístroj, z něhož fotografie či její úprava vznikla. Lze zjistit i část, ve které byl snímek pozměněn (např. vymazána některé osoba). Technologii lze buď využívat lokálně, anebo přes HTTP (Internet).

Systém, jenž rozpozná pravost fotografie, je prvním svého druhu a zatím nemá konkurenci a je výsledkem téměř sedmiletého vývoje. Systém si nachází velmi rychle cestu na trh a prokazuje svoji užitečnost.

Například prověření milionů fotek v českých pojišťovnách prokázalo, že na nich dochází k manipulacím ve snaze o pojišťovací podvody. Software umožňuje také firmám, aby jim klienti mohli posílat skeny dokumentů, a software prověří, zda jde o nemanipulované kopie notářských zápisů, výpisů z rejstříku atd.

Projekt získal ocenění na prestižní soutěži Next Idea.