Pojištění pohledávek kryje případy, kdy odběratel dodavateli nezaplatí.

Na českém trhu tento produkt nabízejí společnosti KUPEG, Atradius, Euler Hermes a Coface. Konkrétní čísla: loni dosáhlo předepsané pojistné 670 miliónů korun; pojistné plnění celkem 1,1 miliardy korun.

Tyto výsledky odráží vývoj finanční krize. Vývoj byl tak dramatický, že pojišťovny musely rychle přehodnotit své rizikové modely. Objem nezaplacených pohledávek raketově stoupal, ve velmi krátkém období vzrostl čtyřikrát. V současné době je situace klidnější. Pojišťovny ale musejí reagovat na danou situaci a jsou mnohem opatrnější - například se omezilo pojistné krytí do některých destinací.

Pojištění pohledávek je transparentní, efektivní a pružná cesta, jak zajistit, že společnost dostane zaplaceno za prodané zboží a služby. Produkt je určen pro různé typy společností ze všech ekonomických sektorů, které prodávají své produkty a služby „na fakturu“, a které se chtějí chránit před riziky nezaplacení svých pohledávek. Pojištění pohledávek kryje krátkodobé a střednědobé pohledávky, tzn. jedná se o faktury se splatností do 1 roku, maximálně do 2 let. Krytí dlouhodobých pohledávek nabízí pouze EGAP.

(čerpáno ze serveru oPojisteni.cz)