k sankcím za neoprávněné přivolání Policie ČR k dopravní nehodě

Vážení obchodní partneři, dne 17.12.2008 byl v tisku (konkrétně na serveru Novinky cz.) uveřejněn článek pojednávající o změně postupů při dopravní nehodě, ke kterým dochází po 1.1.2009, m.j. i o tom, kdy vzniká povinnost volat k nehodě Policii ČR. Zároveň bylo v článku uvedeno, že: "Když účastníci nehody přivolají policii a škoda bude menší než 100 tisíc korun a nedojde k újmě na zdraví, budou muset uhradit náklady, jež si policejní výjezd vyžádá. Výše této finanční náhrady se bude vždy lišit podle vzdálenosti, kterou policisté k místu nehody ujedou, a čase který tam při jejím šetření stráví, uvedl už dříve ministr vnitra Ivan Langer."

Tato informace je v rozporu s informacemi, které jsou obsahem sdělení uveřejněného v novinkách na našem webu www.respect.cz, v extranetové aplikaci ONLINE.RESPECT a v informativním dopise rozeslaném našim klientům flotilového pojištění vozidel.

Na náš dotaz nám Policejní Prezidium ČR písemně potvrdilo, že pokud bude Policie ČR přivolána k události, která nebude splňovat všechny znaky dopravní nehody, kterou je nutné policii oznámit (např. pokud u dopravní nehody, kde nedošlo k úmrtí ani zranění osoby a hmotné škodě na majetku třetí osoby s výjimkou vozidla aj. a účastník nepřesně odhadne škodu), nehrozí žádnému z účastníků dopravní nehody ze strany Policie ČR žádná sankce ani povinnost uhradit náklady na výjezd.

Informace zveřejněná v předmětném článku je tedy nepravdivá